tarafından

Korsanla savaşan BSA asıl kendi korsanmış

Korku filmlerini andıran korsan karşıtı reklamlarıyla ünlenen BSA’ya Türkiye’de korsan faaliyet gösterdiği için ceza kesildi.

TELİF haklarının korunmasına dair kanunları arkasına alarak üyesi olan yazılım üreticileri adına hak takibini yapan ve alışkanlık haline getirdiği tehditkar kampanyalarıyla tepki çeken BSA’nın, Türkiye’deki varlığının ve faaliyetinin kanuni bir dayanağa sahip olmadığı ortaya çıktı. Avukat Mehmet Ali Köksal’ın müvekkili Türker Gülüm adına İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı’na yaptığı başvurunun incelenmesiyle, BSA’nın Türkiye’deki faaliyetlerinin Dernekler Kanunu’na aykırı olduğu sonucuna varıldı.

Köksal’ın Mart 2006’da yaptığı başvuru üzerine konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan görüş alarak inceleyen İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı, BSA’nın faaliyetlerini Dernekler Kanunu’na aykırı bularak gereğinin yapılmasına dair bir yazıyı BSA’nın faaliyet merkezi olan İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü’ne gönderdi. İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü ise, 7 Temmuz 2006’da BSA faaliyet merkezine bir tebligat göndererek, izin almadan Türkiye’deki mevcut faaliyetlerini sürdüremeyeceklerini bildirdi. Yazının Devamı…

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s