tarafından

BGINFO Desktop Ekran hazırlama programı

bginfo.jpgBGInfo isimli programı kullanmak için size güzel sebepler söyleyebilirim. Mesela onlarca yada yüzlerce serverınızın olduğu bir ortamda bilgisayarın bilgilerine login olmadan bakmak isteyebilirsiniz veya fazla teknik bilgisi olmayan kullanıcılardan bilgisayarı ile ilgili teknik bilgileri almaya çalışan helpdesk çalışanlarınıza yardımcı olacak desktop’lar hazırlayabilirsiniz. İstediginiz özel bilgileri login ekranına yada kullanıcı desktop’ın da görmek istiyorsanız BGINFO programı tam size göre.
Programı çalıştırdığınızda aşağıdaki ekrana benzer bir ekranla karşılaşacaksınız, aşağıda benim seçmiş olduğum değişkenler var, birde resim 🙂 Normalde bu ekranda hazır olarak sistem adı (hostname), ip adresi, dns sunucu ismi gibi çok kullanılan sistem bilgileri geliyor. İsterseniz kendiniz de bunlara ek olarak görmek istediğiniz bilgileri ekleyebiliyor, yazı tipini, rengini ve boyutunu değiştirebiliyorsunuz. Kaydet tuşuna bastıktan sonra seçimlerinizi bgi uzantılı bir dosyaya kaydedip bu dosyayıda sistemi her açışınızda programın otomatik olarak çalışıp masaüstünde güncel bilgileri göstermesi için C:\Documents and Settings\All Users\Start Menu\Programs\Startup klasörü altına kopyalayabilirsiniz.

Programın daha bir çok özelliği var, bunları inceleyerek bulabilirsiniz ben hoşuma giden bir kaçını daha söyleyeyim; VB Script kullanabilirsiniz, test dosyadan bilgi okuyup ekrana aktarabilirsiniz, sistem bilgilerini ekrana yazdırabilirsiniz, registery’den deger okuyabilirsiniz, Logo olarak resim ekleyebilirsiniz, WMI çalıştırabilirsiniz… kısacası istediginiz bilgiyi BGINFO sayesinde desktop’a yada login ekranına getirmeniz mümkün.
Küçük bir not hazırladığınız desktop’ı nereye koyacağınızı Desktops menüsünden seçiminiz belirliyor.

Sysinternals sitesinden programı ücretsiz indirmeniz ve kullanmanız mümkün. O siteyide SysInternals Programcıkları başlıklı yazımda okuyabilirsiniz

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s