tarafından

SharePoint Services 3.0 Yenilikleri

WSS 3.0‘ın yeni özelliklerinden kısaca bahsedelim ;WSS3.0 ‘ı ilk kurduğumda gözüme çarpanlar eklenebilir Blog ve Wiki sayfaları olmuştu. Görsellik daha bir ön plana çıkmış, burada ASP.NET 2.0’ın güzelliklerini görebilirsiniz, WSS 3.0 tamamiyle ASP.NET 2.0 üzerinde kurulmuş, bu nedenle klasik sharepoint sayfalarını kullanmak istemeyenler kendilerine özgü sayfaları hazırlayabilirler.

WSS 3.0 yapı olarak .NET Framework 3.0 mimarisi ile geliyor Bu sayede artık önceki sürümde büyük eksikligini duydugum iş akış sistemlerinin daha kolayca inşa edilmesini saglayabiliyoruz, Artık WSS 3.0 üzerinde Infopath yardımı ile bir izin formu tasarlayıp bunu yayınlayarak, onay mekanizmaları ve mailleşme kısımları ile beraber bütünleşik bir yapıyı oluşturabiliyorsunuz. Bu arada Sharepoint Designer 2007 ilede bu akışa katkılarda bulunabilirsiniz. Sharepoint Designer, Frontpage’in sharepoint için üretilmiş versiyonu diyebiliriz 🙂

Artık WSS 3.0 ‘da bir çöp kutumuzda var, sildiginiz bir döküman öncelikle kullanıcının kendi çöp kutusuna ordanda silinince son bir onala tamamen silinmek için yöneticinin çöp kutusuna gidiyor, böylelikle kaza eseri uçurulan dökümanlara ulaşmak eskisi kadar zor olmayacaktır. Silme işlemi demişken, yetkili bir kullanıcı bile olsanız bazen bir dökümanı silemeyebilirsiniz nedenide o dökümanda yetkinizin olmayışı olabilir, önceye göre döküman bazlı olmayan yetkilendirma artık döküman bazlıda yapılabiliyor, şirketler buna çok sevinecektir eminim. Yetkilendirme imkanları artık çok daha genişmiş.

Peki Ofis2007 kullanıyor ve WSS 3.0‘ın ofis programlarınız ile ne kadar iletişim içinde olduğunuz merak ediyorsanız, tek tuşla Outlook’a taskları atama Calender’e girişler yapabildiginizi gördüğünüzdebu hoşunuza gidecektir, benim çok hoşuma gitmişti eskiden tek taraflı olan iletişim artık çift taraflı olarak çalışıyor, Outlook’dan WSS 3.0‘a yada tam tersi veri akışı saglayabiliyorsunuz. RSS ile WSS 3.0 üzerindeki kütüphanelerden yeni bilgilerden anında haberdar olabiliyorsunuz yada WSS 3.0 üzerindeki kütüphaneye mail atarak döküman da ekleyebiliyorsunuz.

Gelişmeler bunlardan ibaret degil tabiki ilk bakışta göze çarpan özelliklere sadece deginmiş oldum.

SharePoint Services 3.0 Yenilikleri” üzerine 2 yorum

  1. bilgi için teşekkürler.

  2. ahh birde ben şu sharepoint portal server ı kurabilsem… 🙂 … bilgi için teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s