tarafından

Windows 2003 SP1 yüklü sisteme Windows Server R2 Kurulumu

Windows Server R2, dendiğinde yeni bir Server sürümü yada bir pack demek yanlış olur. R2 yeni ek bileşenler paketleri ile birlikte lisans gerektiren bir üründür.

R2’nin yüklenebilmesi için Windows Server 2003 SP1’in kurulu olması gerekmektedir. R2 CD setindeki birinci cd W2003 SP1’i içeriyor, R2 ikinci cd de bulunuyor.

W2003 Server R2’nin getirdiği yeniliklere değinmeden önce SP1 kurulu bir sisteme R2’nin normal kurulum yolu dışında command line’dan nasıl kurulacağından bahsedeyim;

2. CD’deki SETUP2.EXE bu konuda başlangıç noktamızı oluşturuyor, exe’nin parametreleri yardımı ile komut satırından sadece tek satır komutumuzu girerek bu işlemi birçok makinede oturduğumuz yerden yapma imkanımız çoğalıyor.

Parametrelere değinirsek /productkey veya /p parametresine 25 harflik R2 key’imizi giriyoruz, kurulumun arka planda gerçekleşmesini istiyorsanız /quit parametresini de ekleyelim ve /a parametresi de Lisans anlaşmasını otomatik olarak okuyup onaylayıp imzaladığınızı J belirten parametremiz. Eveeet bunları da eklediğimizde ortaya aşağıdaki gibi bir satır çıkıyor, tek yapmanız gerek artık enter’a basmak…

X:\CMPNENTS\R2\SETUP2.EXE /productkey:LOREM-IPSUM-DOLAR-LOREM-IPSUM /quiet /a

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s