tarafından

UNIX 3.5 Servisleri (SFU Nedir?)

Windows-UNIX birlikte çalışabilirliği önündeki engelleri kaldırın

Sadece kendi başına çalışan ve diğer sistemlerle etkileşim içinde olmayan Windows ağ sistemleri bulmak oldukça zordur. Bununla birlikte, Windows ürünlerinin yanında UNIX ve Linux sistemleriyle çalışmak zorunda olan ağların sayısı da azımsanamayacak ölçüde yaygın. Windows Services for UNIX (SFU), Windows-UNIX birlikte çalışabilirliği konusundaki bazı açıkları kapatmak üzere sunulmuştur. Ürünün ismine rağmen, SFU’nun çoğu özelliği Linux sistemlerine de aynı ölçüde uygulanabilir.

 Önceki SFU sürümlerinin lisans ücreti kurulan sistem başına 99$’dan başlıyordu, ancak SFU 3.5 Windows kullanıcıları için artık ücretsiz sunuluyor.  http://www.microsoft.com/windows/sfu  adresinde bulabilirsiniz. 

10. Telnet: Çapraz sistem yönetimi için SFU Telnet Server ve Telnet Client desteği sunmakta. SFU, Telnet sunucu ve istemcilerinin Windows sürümlerinin yanında, Interix sürümlerine de sahip. Windows sürümü, NTLM doğrulaması sayesinde ağ üzerinden kullanıcı adı ve parola bilgilerini doğrudan metin olarak gönderilmesine gerek kalmadan uzak sistemlere erişim olanağı sunuyor. 

9. UNIX shell: UNIX yönetim yeteneklerinin Windows ortamı na aktarılabilmesi için SFU iki UNIX komut aracı bulundurmakta C shell ve Korn shell. Her iki shell de Windows altında tıpkı bir UNIX ortamında çalışır gibi çalışıyor. Ayrıca ücretsiz “bash shell” eklentisini http://www.interopsystems.com/tools  adresinden indirebilirsiniz. 

8. UNIX komut satırı araçları: SFU 350’den fazla UNIX komutunu ve aracını destekliyor. Bunlara grep, awk, gcc, make, emacs, vi ve sendmail örnek verilebilir. 

7. Script’lerle yönetilebilme: Grafik arabirimle yönetim için, SFU Microsoft Management Console (MMC) eklentilerini kullanır. Buna ek olarak SFU bazı komut satırı tabanlı yönetim opsiyonlarına ve Windows Management Instrumentation (WMI) üzerinden script’ler yardımıyla yönetime izin verir. 

6. Kullanıcı Adı Haritalama: SFU’nun Kullanıcı Adı Haritalama servisi, UNIX kullanıcıları ve Windows kullanıcı vegrupları arasında çift yönlü bir ilişkilendirme kurmayı mümkün hale getirir. Servis one-to-one haritalamanın yanında many-to-one haritalama desteği de vererek çok sayıda UNIX kullanıcı kimliğini tek bir Windows kullanıcı kimliğiyle ilişkilendirir, veya bunun tersini yapabilir. 

5. Interix UNIX application runtime: SFU’nun Interix UNIX application runtime desteği doğal bir Windows alt sistemi gibi çalışır. Sunduğu API’ler, derleyiciler ve yardımcı araçlarla UNIX uygulamalarının karşılaşmayı beklediği bir çalışma altyapı sı sağlar. 

4. Perl 5.6.1 ve ActivePerl: Perl, hem UNIX hem Windows altında çalışabilen güçlü bir script dilidir. SFU 3.5, Perl 5.6.1 ve ActiveState ActivePerl ile birlikte gelmesinin yanında Windows ve UNIX için sık kullanılan yönetim scriptlerine de sahiptir.  

3. Parola senkronizasyonu: Heterojen ortamlarda parola değişimlerini denetim altında tutabilmek için, SFU çift yönlüşifre senkronizasyonu yeteneği sunar. Yöneticiler şifre değişim yetkisini sadece özel bazı kullanıcılara atayabilirler, SFU’nun parola senkronizasyon özelliği bu parolaları ağ üzerinde paylaşırken Triple DES (3DES) şifreleme algoritmasını kullanır. 

2. NIS sunucusu: NIS (Network Information System) sunucusu UNIX kullanıcılarını, gruplarını ve sistemlerini ActiveDirectory (AD) içinde tutar, böylece UNIX kullanıcıları AD üzerinde kimlik doğrulayabilir ve Windows yöneticileri UNIXkullanıcılarını tıpkı Windows kullanıcılarına yaptıkları şekilde yönetebilirler. NIS sunucusu aynı zamanda Windows veUNIX şifrelerinin senkronizasyonunu sağlar.  

1. NFS desteği: SFU’nun en önemli özelliği NFS’i desteklemesi. SFU, NFS istemcisini, sunucusunu ve ağ geçidi fonksiyonelli ini destekler. NFS sunucusu UNIX istemcilerinin Windows dosya paylaşımlarına; NFS istemcisi Windows sistemlerinin UNIX dosya ve klasörlerine erişimini mümkün hale getirir. NFS için ağ geçidi, NFS’in NFS istemcisi çalıştırmayan downstream istemcilerine ait kaynaklara erişimini sağlar.Yazar:MICHAEL OTEY /Windows & .NET Magazine 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s