tarafından

System Center Yapısı

System Center nedir? Diyecek olursak Microsoft’un 2003’de önemli bir projesi olarak başlayan ve 8 yıllık sürede tamamlanması düşünülen bittiğinde Akıllı işletim sistemlerine sahip olacağız.

Bu yapıda işletim sistemlerinin sanallaştırma yönünde donanım bağımsız çalışan sistemler olması planlanıyor. Virtual olarak çalışan sistemde donanımsal bir sorun çıktığında o an en müsait olan boştaki başka bir sistem üzerinden çalışmasına devam edebilecek bir yapı düşünebiliyor musunuz 🙂 Evet Microsoft’un ifade ettiği sistemi düşününce bir hayal gibi ama 2007’de çıkarmaya başladığı ürünlerle bu hayalin ne kadar gerçekçi olabileceğinin evrelerini bizlere gösteriyor.

Çıkan ve çıkacak olan yeni ürünlerin adları ‘System Center’ ile başlayacak. Şu an ilgilendiğim MOM’un yeni versiyonu olan System Center Operation Manager 2007 http://www.microsoft.com/systemcenter/opsmgr/default.mspx

Sistemleri yönetebilmek için yönetim programlarına sistem yapımızı anlatabilmemiz gerekmektedir. Yapımızda şu programlar şu database’ler var diyebilirsek programlarda ona göre izleme yapabilirdi, fakat bu ne yazık ki mümkün değildi. Microsoft bunun için Sistem Modelleme yapısını kurarak yeni System Center yapısında bunu kullanıyor.

System Center Yatırım alanları :

  1. Operrasyon Yönetimi
  2. Sorun Yönetimi
  3. Varlık Hayat Döngüsü Yönetimi
  4. Değişiklik Yönetimi
  5. Konfigürasyon Yönetimi

System Center

Operasyon yönetimi var olan serverların çalışılırlığını sürdürebilmek için kullanılan ürün System Center Operation Manager olacak, daha önceden MOM ismi ile anılan ürün çalışma ve işleyiş olarak çok farklı bir yapıya bürünmüş görünüyor.

032907-2104-systemcente2.png

Öncelikle MOM serverları tekil olarak izleyen bir yapıda çalışmaktadır, yani sizin bir web siteniz varsa ve bu site için IIS serverlarınız App.Serverlarınız DB.Serverlarınız varsa MOM bunları tek tek server bazlı izleyerek oluşan sorunlar da server bazlı göndermekte idi. Yeni yapıda bu değişmiş ve Servis modeli dediğimiz toplam sağlık yönetimini yapan bir yapı gelmiştir, buna göre örnek olarak WEB sitemizin çalışırlılığı bizim için önemlidir eger IIS serverlarımızdan teki gitse bile web sitemiz digerleri üzerinden çalışmaya devam edecegi için sistemde durma olmayacaktır. Yada Cluster çalışan DB.serverlarımızdan biri gittiginde yapı digeri üzerinden çalışmaya devam ettiği için Web sitemiz yine çalışmaya devam etmektedir bu yeni MOM’da yapımız çalışmaya devam ediyor gözükecektir tabi altta sorunlu olan db server’ın alert’ü bulunacaktır. Uçtan uca servis yönetimi bu anlama gelmektedir. Bu yapıyı kurabilmek için sistemin modellemesi yapılabilecektir.

Her ürün çıkarken MOM management packlerinide yazmak zorundadırlar. Örneğin Exchange’i yazan kişiler MOM içinde Management Packlerini yazmaktadır, böylece en yetkili kişiler çıkabilecek sorunlar için bizlere ne yapmamız gerektigini de söyleyen knowledge baseler’i hazırlamış olurlar.

 

Konfigürasyon Yönetimi (SMS 2003) 032907-2104-systemcente3.png

Microsoft ana-Major versiyonlar arasında minör versiyonlar çıkartıyor, R2 sürümleri belli miktar fonksiyonaliteyi yeni versiyonu beklemeden bizlere ulaştırıyor.

SMS 2003 R2’da bunlardan biri, SMS artık 3. Parti ürünleri yada kendi yazdığınız yazılımları da dağıtabiliyor. Adobe ve Citrix bu konuda ilk destek verenler. Ayrıca IBM-HP Fujitsu Siemens’in Hardware/Software packlerini geçebilecegiz. 032907-2104-systemcente4.png

SMS ismini bırakarak System Center Configuration Manager ismi ile yoluna devam edecek. Vistayı en kolay dağıtabileceginiz en kolay sürüm bu olacak. Bu üründe dikkati çeken önemli bir özellikte hardware ve software envanterini toplarken software ürünlerini versiyonlayabilmesi. Bunun için satın aldığı şirketlerden biri olan AssetMatrix ‘in 400.000’e ulaşan uygulamanın veritabanını kullanıyor olması. Böylece kimde hangi programın hangi versiyonu bulunuyor onu söyleyebiliyor.

 

Problemleri Yönetmek

System Center gelen sorunları yönetme’de SMS ve MOM’la konuşuyor. Bunun neticesinde bir sorun açıldığında öncelikle MOM’a o konuda sorun varmı olduğuan bakıyor sonrasında kullanıcı daki programlarla bilgi için SMS ile bilgi topluyor ve problem çözümü için datayı toplamış oluyor.

 

System Center Reporting Manager , MOM’dan ve SMS’den gelen raporları konsolide edip gösteren bir ürün.

 

System Center Capacity Planner , Exchange ve MOM yapılarının kurulumu için hesaplama ları sizin yerinize sistem yapınıza uygun şekilde ihtiyaçlarınızı belirliyor.

 

System Center Data Protection Manager, Backup yapısının yeni hali olarak düşünülebilir. Özellikle şubesi olan firmalar için uygun gözüküyor. Kullanıcı silinen bir datasını kurtarmak için destek almadan önceki versiyonlardan silmiş olduğu datayı kurtarabiliyor.

 

SMS ve MOM özelliklerini içeren diger yeni bir üründe System Center Essential 2007 olarak çıktı. Çok büyük olmayan sistemler için bu uygulama ile SMS ve MOM’a aynı anda tek bir ürün içinde sahip olabiliyorsunuz.

System Center Yol Haritası :

032907-2104-systemcente5.png

 

Yazıyı hazırlarken Microsoft 2007 Zirvesindeki Sunumlardan faydalandım.

<!–adsense–>

Reklam

System Center Yapısı” üzerine bir yorum

  1. MOM 2005 için çok güzel dökümanlarınız var,
    aynı güzel klavuzları SCOM 2007 için de bekliyoruz…
    Kolay Gelsin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s