tarafından

DFS Nedir ?

Microsoft DFS terimi biraz yanlış adlandırmış bir terim. Distributed File system (Dağıtılmış Dosya Sistemi), gerçek bir dosya sistemi değildir. Aslında DFS, kullanıcıya gerçek bir sürücüdeki yapı gibi görünen mantıksal bir dosya sistemi sunar. Ama bu dosya sisteminin içindeki ögeler aslında çok sayıda bilgisayar üzerinde bulunuyor olabilir.

Yani bu demek oluyor ki ; DFS kullanarak ağ üzerinde paylaştırılmış olan tüm kaynakları tek bir çatı altında toplayarak ağ kullanıcılarınızın hizmetine tek paylaşımla sunabilirsiniz.

Bu sayede kullanıcılar ulaşmak istedikleri paylaştırılmış kaynaklara daha hızlı bir şekilde erişebiliyorlar. Çünkü bütün kaynakların yerini tek tek bilmek yerine, sadece DFS Root’a erişerek, buradan diledikleri dosyaya erişebileceklerdir.

Örneğin şirketinizde bir bölümde görevli çalışanlarınızın sadece o bölümün ilgili kaynaklarına tek bir merkezden ulaşmasını istiyor ve olası bir dağınıklığın önüne geçmeyi planlıyorsunuz. Bu aşamada sizin bir DFS kurup yapılandırmanız gerekir.

DFS konusuna girerken bilmemiz gereken bazı kavramlar var. Şimdi bunlara bir göz atalım:

DFS Root: Sıradan klasör-dosya dizin sistemine benzeyen hiyeraşinin en üst düzeyidir.
DFS Link: DFS Root (Kök) dizini ile paylaşılan DFS klasörü arasındaki bağlantıya verilen isimdir.

Kurulum aşaması ;

DFS kurulumunu başlatmak için, Start – Programs – Administrative Tools – Distributed File System seçeneğini çalıştırın.

Karşınıza Distributed File System penceresi gelecektir. İlk olarak DFS Root dizini oluşturmamız gerekiyor. Bunun için Action menüsüne tıklayarak “New DFS Root” seçeneğini çalıştırın. Bu aşamada kurulum sihirbazı devreye girecektir. İlk adımı Next tuşuna tıklayarak geçtikten sonra diğer aşamada size DFS Root’un hangi tipte oluşturulacağı ile ilgili iki şık sunacaktır. Bunlar sırasıyla:

Create a domain DFS root: Active Directory içinde yayınlanırlar ve kopyaları (Replication) oluşturulabilir. Oluşturulan bu Replikalar sayesinde bir DFS Root çökerse, kullanıcılar diğer DFS Root’a yönlendirilirler. Böylece Fault Tolerance (Hata Toleransı) ve yük dağılımı sağlanmış olur.

Create a standalone DFS Root: Active Directory içinde yayınlanmazlar ve bu tip DFS Root’larda, Replication kullanılmaz.

Ben “Create a domain DFS root” seçeneğini işaretleyip devam ediyorum.

Bir sonraki aşamada ise DFS Root kuracağımız Domain’i seçmemiz gerekiyor. Domaini belirledikten sonra kuruluma devam edebiliriz.

Karşımıza DFS Root’un kurulacağı makinenin ismini yazmamızı isteyen bir pencere gelecektir. Buradaki alana DFS Root kurulacak makinenin ismini yazmanız yeterlidir. Daha sonraki adımda DFS Root görevini üstlenecek klasörü belirlememiz gerekiyor. Burada önceden oluşturmuş olduğunuz bir klasörü veya kendi belirleyeceğiniz başka bir klasörü DFS Root klasörü olarak belirleyebilirsiniz.

Biz, Network’teki tüm paylaşılmış klasörlerin yer alacağı PaylasilmisKlasorler adlı bir klasör oluşturduk C dizininde. Devam ettiğimizde, bize oluştumuş olduğumuz DFS Root için bir isim belirlememizi isteyen bir pencere karşımıza gelecektir. Burada “DFS Root name” kutucuğuna oluşturmuş olduğunuz DFS Root için bir isim yazın. “Comment” bölümüne ise açıklama yazabilirsiniz.

Kurulum Sihirbazının en son ekranında size, gerçekleştirmiş olduğunuz bütün işlemlerin bir dökümünü verecektir. Bu aşamadan sonra “Finish” düğmesine basarak kurulumu bitiriyoruz.

Ayarların yapılması :

DFS Root dizinini oluşturduktan sonra şimdiki aşamada DFS bağlantıları (DFS Links) yaratmamız gerekli. Bu sayede kullanıcılar DFS Root’ta bulunan bu klasör şeklindeki linkleri kullanarak istedikleri kaynaklara vakit kaybı yaşamadan ulaşabilecekler. Yeni bir DFS bağlantısı oluşturmak için yaratmış olduğumuz DFS Root’un üzerine sağ tıklayıp “New DFS Link” seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza gerekli ayarlamaları yapacağımız pencere geliyor. Burada “Link name” kısmına vereceğimiz linkin adını yazıyoruz. “Send to user to this shared folder” bölümüne ise, oluşturmuş olduğumuz bağlantıya tıklanıldığında yönlendirilecek klasörün adresini yazmamız gerekli. Bu pencerede istersek bağlantı için bir açıklama ve ne kadar süre o bilgisayarın önbelleğinde kalacağı gibi ayarları yapmamızda mümkün. Artık oluşturmuş olduğunuz bağlantıya tıklayan kullanıcılar belirlediğiniz klasöre yönlendirilecekler.

Can simidi: Replication

DFS kullanarak link verdiğimiz kaynakların başka bir makinede de olduğunu varsayarsak şöyle bir senaryo yazabiliriz. Mesela bizim kurup yapılandırdığımız DFS Root’umuzda bulunan linklerin hedef gösterdiği makinede bir aksaklık meydana geldi. Bu aşamada doğal olarak bütün DFS Linkler’i de kırılmış yani etkisiz hale gelmiş olacaktır. Böyle bir durumda aynı kaynaklar eğer başka bir makine üzerinde de varsa Replication özelliği kullanılarak bu DFS Linkleri diğer bir makineye de yönlendirilebilir.

Replication sadece DFS Linkleri üzerinde uygulanmıyor. Aynı şekilde DFS Root dizinini de Replication işleminden geçirebiliriz. Doğal olarak bu işlemlerin bizlere sağlamış olduğu avantajlardan da yararlanmış oluruz. Yapılacak olan yük dağılımı ile ağımızdaki DFS sistemimiz daha sağlıklı bir şekilde çalışacaktır.

İzleyeceğimiz iki çeşit Replication seçeneği var. Bunlar Manual ve Automatic Replication seçenekleri. Manual Replication seçeneğinde çoğaltma işleminin yönetici tarafından başlatılması gerekir. Otomatik çoğaltma seçeneği ise, varsayılan olarak 15 dakikada bir dosyalardaki değişiklikleri tüm kopyalara yansıtır. Otomatik çoğaltma sadece NTFS bölümünde saklanan dosyalar üzerine uygulanabilir.

Bunun yanında, herhangi bir istemci makineden, DFS sistemini kullanmak isterseniz Start – Programs – Administrative Tools – Distributed File System seçeneğini çalıştırın. Daha sonra da”Display an Existing DFS Root” komutunu verin. Bu aşamada DFS Root dizininin adını girmeniz istenecektir. DFS Root dizininin adını girdikten sonra bu hizmeti kullanabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak, özellikle bol miktarda bilgisayarın paylaşıma açık olarak kullanıldığı yerel iletişim ağlarında a komşularına giren kullanıcıların karşısına çıkan onlarca paylaşım klasörünün yaratacağı karmaşadan kurtulmak istiyorsanız, DFS sistemini kullanarak ağınızı daha derli toplu bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede hem kullanım aşamasında çıkan sorunları giderebilecek hem de kullanıcıların ağı daha verimli ve tek bir yerden daha pratik olarak kullanmasını sağlayabileceksiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için ekte verdiğim dökümanlardan faydalanabilirsiniz. Kurulumdan önce genel bir yapının planlanıp kuruluma ondan sonra geçilmesi faydalı olacaktır.

DFS Adım adım klavuzu

W2K3 R2′deki Dağıtılmış DFS Çözümüne Genel Bakış

Dağıtılmış Dosya Sistemleri Tasarlama

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s