System Center

MOM2005 baya bir  eskidi vakit bulursam güncelleyecegim 🙂  Sayfaya System Center Ürün ailesinin teşrifi bekleniyor.

—————————

 

MICROSOFT OPERATIONS MANAGER 2005 Anlatımı

Microsoft Operations Manager nedir?

MOM Operator Console

Summary, Diagram görünümleriTasks.Agentless MonitoringMOM 2005 kurulum öncesi yapılacaklarSQL Server 2000 – 1252 Character Set kurulumuMOM 2005 KURULUM VE AYARLARIMOM 2005 Server KurulumuSunucu tarama ve MOM 2005 Agent kurulumuMOM 2005 Reporting KurulumuManagement Pack KurulumuMOM Yapısı :

MOM Çalışma Prensibi

MOM kullanan Büyük Firmalardan Örnekler :MOM Admin Konsol Egitimi Rule Tanımları yapılırken gerekli olan kriterler   :EK – Tablo 1   MOM 2005 ve  MOM 2000 Farkları 

Resimler eklenemedi onlarıda yakında ekleyeceğim .

MICROSOFT OPERATIONS MANAGER 2005

MOMOnepoint şirketinin tasarladığı MOM 2005’in atası olan ürün, NetIQ tarafından satın alınarak profesyonel bir yapıya bürünmüştü. Ardından Microsoft tarafından satın alınarak Microsoft Operations Manager 2000 olarak piyasaya sürüldü. İlk sürümünde birçok problem ile karşılaşan kullanıcılar, Service Pack 1 ile bir nebze rahatlamışlardı. Ardından yaklaşık 4 senelik bir çalışmanın ve birçok müşteri geribildiriminin sonucu olan Microsoft Operations Manager 2005 piyasaya sürüldü.

 

Microsoft Operations Manager 2005, yani MOM 2005 sürümünün bir önceki sürümden farklı olduğu noktalara bakarken, kurulum ile ilgili ipuçlarını ve kurulum öncesinde adım adım neler yapılması gerektiğini inceleyeceğiz.

MOM 2000 ile arasındaki farklara geçmeden önce, dilerseniz Operations Manager mantığının ne olduğunu ve bu ürünün temelde ne işe yaradığını paylaşmaya çalışalım.

Microsoft MOM2005 News.tr adresi:

http://communities.microsoft.com/newsgroups/default.asp?icp=turkiye&slcid=tr

Microsoft Operations Manager nedir?

Günümüzde BT sektöründe kesintisiz bir gelişme olduğunu; büyük ve orta ölçekli kurumları düşündüğümüzde bilgisayar ortamına geçmeyen şirket sayısının parmakla sayılacak kadar az olduğunu biliyoruz. Sonuç olarak, büyük ve orta ölçekli şirketlerin yaptıkları BT yatırımı nedeniyle her geçen gün ortamda ne kadar sunucuları olduğunu, hangi sunucunun nasıl bir performansla çalıştığını, her an oluşabilecek bir problemden ne şekilde anında haberdar olunabileceğini de planlaması ve organize etmesi gerekiyor.

Bunu bir örnekle daha net açıklamaya çalışalım: Örneğin İstanbul, Ankara ve İzmir şubeleri bulunan bir şirketin sistem yöneticisisiniz ve her sitede 5 adet sunucu bulunuyor: Domain Controller, IIS, ISA, Exchange Server, SQL Toplam 15 adet sunucunun takip edilmesi ve oluşabilecek hataların önceden önlenmesi için planlama ve alt yapı çalışmaları yapmanız gerekiyor, size öyle bir program gerekiyor ki merkezi tek bir noktadan Domain Controller için Active Directory özellikli ölçümlerin, yine ISA ve IIS için de aynı şekilde spesifik ölçümlerin yapılması, gözlemlenmesi ve diğer sunucular için de benzer bir çalışmaların yapılmasını sağlayabilmeli.

İşte MOM tüm bu saydığımız işlemleri sizin için yapıyor ve gerektiğinde web üzerinden raporlamalarını da size tablo şeklinde sunuyor. Biz 15 tane sunucudan bahsettik. Büyük bir firmadaki serverları düşünürsek ortalama 400-600 server olduğunu düşünürseniz bu uygulamanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göreceksiniz.

MOM 2005 ile gelen yeni terimler

Öncelikle MOM 2005’in iki farklı sürümü olduğunu belirtelim.

• MOM 2005

• MOM 2005 Workgroup Edition

MOM 2005 ile MOM 2005 Workgroup Edition arasındaki en büyük farklardan biri fiyat, diğeriyse Workgroup sürümünü sisteminizde 10 veya daha az sunucu varsa kullanabilecek olmanız. Daha fazla lisanslama bilgisi için http://www.microsoft.com/mom/howtobuy/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

MOM 2000 SP1 de hiç karşılığı olmayan özellikler arasından en önemlilerini kısaca tanıtmaya çalışalım.

MOM Operator Console

Bu konsol sayesinde birçok bilgiye aynı anda ulaşabilmektesiniz. Örneğin aynı anda alert, event, performans ve topoloji bilgilerini başka bir yere tıklamadan görüntülemeniz mümkün. Bu sayede sistem yöneticisi pencereler arasında gidip gelirken vakit kaybetmekten kurtulacaktır. Buna ilave olarak sistem yöneticisinin bu konsol görüntüsü sayesinde problemi daha hızlı görme ve çözme şansı da mevcut.

Resim 1 : MOM 2005 Operations Console içersinde birçok görünüm mevcut.

Summary, Diagram görünümleri

MOM 2005 ile beraber gelen özellikler arasında farklı görünümler de var.

MOM Operator Console içerisinden ulaşabileceğimiz bu görünümler sayesinde sisteminiz hakkında daha kolay bilgi sahibi olabilmekteyiz.

Resim2 de gördüğümüz diyagram görüntüsünde ağımızda bulunan tüm sunucu rollerini grafiksel bir şekilde görmekteyiz. Bu rollere dahil olan makinelerden herhangi birinde oluşan problemleri, kategorileştirilmiş bu görünüm içerisinde görmemiz daha kolay (Örneğin Radia Conf. Server’larda bir uyarı görmekteyiz)

Resim 2: MOM 2005 Operations Console İçersinde Diyagram Görüntüsü

Tasks

4 farklı yerde çalışmasını sağlayabileceğimiz görevler tanımlama şansımız mevcut.

• Operator Console

• Management Server

• Agent-Managed makineler

• Agent-Managed bilgisayarlar, eğer aktif değilse Management Server bu makinelerin bazılarında aşağıdakilerin tamamını, bazılarında ise birkaçını çalıştırmamız mümkün.

            • Command Line

            • Script

            • Managed Code

            • Dosya Transferi

Yaratacağımız task’ların ne zaman çalışacağını da zaman vererek ayarlamamız mümkün. MOM 2005 ile beraber gelen birkaç task’ı Resim 3’te görmekteyiz.

Resim 3: MOM 2005 Admin Console içersinde Task oluşturduğumuz bölüm

Task’lara bir örnek vererek bir başka özelliğe geçelim. Örneğin Operations Console içerisinde takip ettiğiniz bir makine mevcut ve hata mesajları üretmekte. Var olan task’lardan ping’i kullanarak sadece tek bir tıklama ile bu makineye ping atmanız mümkün. Veya bu makinenin IP yapılandırmasına bakmanız da sadece tek tıklama ile olabilir. Son olarak event viewer’a ulaşmanız için yazılmış bir task da geliyor. Bu tür task’lar ile zaman kazanmak çok kolay gözüküyor.

Agentless Monitoring

Bildiğiniz gibi Operations Manager ve SMS tarzındaki ürünlerde, monitor edeceğiniz makinelere bir agent yazılımı kurmanız ve makinelerde bu uygulamanın çalışıyor olması şart. Ancak MOM 2005 ile beraber (sadece 10 makineye kadar)  bu tür bir yazılımın istemci tarafında kurulmasına gerek kalmadan da birçok MOM fonksiyonunu istemci tarafında çalıştırabilir ve bu makinelerden bilgi alabilirsiniz. Tabiî ki bu işlemler için bu makinelerin domain üyesi ve local admin gruplarında domain admin grubunun ekli olması şartı her zaman geçerlidir.

Agentless Monitoring ile neler yapıp yapamayacağımıza kısaca bir bakalım:

Yapılabilenler:

• Heartbeat (Makinenin ayakta olup olmadığını periyodik olarak kontrol etme işini yapıyor. Eğer makine MOM 2005 in ping’ine cevap veremezse MOM 2005 bu makine için bir uyarı üretebiliyor)

•  Makine üzerinde çalışan servislerin sorgulanması

• Performance Collection. (Windows NT tabanlı performans sayaçlarını kullanarak makine hakkında bilgi alabiliyoruz)

• Event sorgulama (Event Log, WMI tarzında servislerden bilgi çekmemiz mümkün)

Yapılamayanlar:

• Application log provider çalışmıyor,

• Event log’ların açıklama kısımları görüntülenemiyor. (MOM Server ile Agentless Monitoring ile takip  edilen makinenin EventLogmesages.dll dosyaları aynı ise açıklamalar gözükecektir, ancak sürüm farklılıklarında açıklamalar görüntülenemez)

• Birçok Management Pack, Agentless Monitoring ile çalışmıyor.

MOM 2005 kurulum öncesi yapılacaklar

MOM 2005 kurulacak makinede olması gereken uygulamalar, donanım gereksinimleri gibi ihtiyaçları MOM 2005 kurulum diski ile beraber gelen kurulum dosyaları ile belirlemek mümkün.

Install Microsoft Operations Manager 2005 seçeneğini seçmeden önce, yapılması gereken birtakım işlemler mevcut.

Örneğin, ilk olarak kurulum yapacağınız makinede MOM 2005 bileşenlerinden hangilerini bu makinede çalıştıracağınızı belirlemeniz gerekiyor. Örneğin kurulum yapacağınız bu makineye sadece MOM 2005 Management Server bileşenini kurup veritabanı kısmını ayrı bir makineye kurmayı seçebilirsiniz. Veya daha büyük yapılı bir çalışma düşünüyorsanız bu durumda öncelikle Check Prerequisites seçeneğini seçerek, gelen ekranda kuracağımız bileşenleri belirtiyoruz. Biz bu makineye hem Database hem de Management Server rollerini yüklemeyi hedeşediğimiz için Resim 5’te bu konu ile ilgili seçenekleri işaretliyoruz.

Resim 5: MOM 2005 kurulumu içindeki Check Prerequisites bölümü.

Ayrıca bu makineden yönetim araçlarını da kullanacağımız için User Interface ve Web Console seçeneklerini de seçiyoruz.

Resim 6’da da görüldüğü gibi, makinenin Windows 2000 SP4 veya daha üstü olması gerekiyor. Ayrıca makinede SQL Server SP3 veya daha üstü olması da Database rolü açısından şart. Web Console Seçtiğimiz için de, raporumuz World Wide Web servisinin olmadığı hatasını vererek uyarıyor.

Şekil 6: Check Prerequisites sonucunu görüyoruz.

Burada en önemli noktalardan biri ise SQL Server kurulumu. Daha önceki sürümlerde olan Türkçeye özgü meşhur sorunumuz ne yazık ki devam ediyor. Eğer MOM 2005 raporlaması kullanılacaksa bu makinede SQL Server kurulumunun Custom seçilerek devam edilmesi ve Database Collation yapısının mutlaka 1252 veya Latin 1 seçilmesi gerekiyor. Aksi takdirde raporlamalarda sorun çıkmakta. İsterseniz öncelikle SQL Server kurulumunda dikkat edilmesi gereken adımları beraberce görelim.

SQL Server 2000 – 1252 Character Set kurulumu

Adım–1: SQL kurulumu sırasında protokol seçimi, Dictionary Order seçimi, Service Account seçimlerinin yapabilmemiz için Custom seçeneğini seçiyoruz. Bu sayede ilgili ekranlar, sihirbaz vasıtasıyla karşımıza gelecek.

Adım–2: SQL Server kurulumunda Custom seçildikten sonra yapmamız gereken ayarlar karşımıza gelmeye başlayacak.  Örneğin ilk ekran Service Accounts bölümü. Bu bölümde tüm SQL servisleri için Local System Account kullanılmasını ayarlıyoruz.

Adım–3: Authentication Mode adımında, güvenlik açısından sadece Windows Authentication Mode seçilmesi tavsiye ediliyor. Ancak SA kullanıcısı ile ilgili işlemler yapacaksanız güvenlik problemlerini göze alarak Mixed Mode seçmeniz de mümkün. İki halde de MOM kurulumu başarıyla tamamlanacaktır.

Adım–4: Bu adım SQL kurulumu sırasındaki en önemli adımlardan biri olarak göze çarpıyor. Bu bölümde eğer Windows Regional Settings ayarlarınız US English’e göre ayarlanmışsa, otomatik olarak şekildeki gibi bir pencere karşınıza geliyor. MOM kurulumunda SQL Database’i içindeki tabloların, view’ların, SP’lerin yaratılması sırasında hata çıkmaması için şekildeki ekrandaki gibi “Dictionary order, case-insensitive, for use with 1252 Character Set” seçilmesi yeterli olacaktır.

Bu adımların sonucunda TCP/IP ekranını da geçtiğinizde SQL Server kurulumu başlıyor. Böylece MOM 2005 ile Raporlamada sorun yaşamayacak şekilde bir SQL Server kurulumu yapmış oluyoruz.

MOM 2005 kurulumundan önce son yapılması gereken işlem ise MOM 2005 uygulamasının kullanacağı servis kullanıcılarının belirlenmesi ve yaratılması. Şimdi kısaca bu kullanıcıların ne olduğuna ve ne tür yetkilere sahip olmaları gerektiğine bir göz atalım.

MOM servis kullanıcıların yaratılması

MOM 2005 kurulumundan önce, Management Server kurulumu ve MOM veritabanı kurulumlarının hazırlanması, sonrasında da kullanılması için iki adet servis kullanıcısı tanımlamamız gerekmekte.

Active Directory’de tanımlayacağımız bu iki kullanıcı hesabını ve işlevlerini kısaca açıklayalım.

MOM DAS kullanıcısı

Bu kullanıcı, MOM veritabanına herhangi bir MOM makinesinden tek bir hesap üzerinden erişilmesini sağlar. Kurulum öncesinde, AD Users and Computers altında MOMDAS isimli bir kullanıcı yaratarak

MOM 2005 kurulumunda bu kullanıcıyı kurulum sihirbazına gösteriyoruz.

Bu sayede, SQL Server’a bağlantı sırasında bu kullanıcının kullanılması sağlanacak. Eğer MOM 2005 Workgroup sürümü kullanılmaktaysa bu kullanıcının yaratılmasına gerek yok.

MOM Action kullanıcısı

Bu kullanıcı ile beraber Agent kurulumu, Computer Discovery işlemi ve Management Server rolü olan makineden veri toplanması ve işlenmesi işlerinin yapılması sağlanıyor.

Agentlarda MOM Action kullanıcısının minimum olması gereken hakları şu şekilde:

• Local Users grup üyeliği

• Local “Performance Monitor Users” grup üyeliği

• “Manage auditing and security log” hakkı (SeSecurityPrivilege)

• “Allow log on locally” hakkı (SeInteractiveLogonRight)

Bu işlemlerin sonrasında artık MOM 2005 kurulumuna başlayabilmek için önünüzde hiçbir engel kalmıyor.

MOM 2005 KURULUM VE AYARLARI

Sistemimizde bulunan sunucuların her an gözlem altında tutulmasını, böylelikle çıkabilecek sorunların önceden tespit edilmesini ve çıkan sorunlara çok hızlı müdahale edilmesini sağlayacak MOM 2005 ürününü nasıl kuracağımızı, kurulum sonrası nasıl ayarlar yapabileceğimizi inceleyeceğiz.

MOM 2005 kurulum ve ayarlarını dört maddede inceleyebiliriz:

1. MOM 2005 Server kurulumu,

2. Ağ üzerindeki bilgisayarların algılanması ve MOM 2005 agent uygulamasının bu makinelere kurulması,

3. MOM 2005 Reporting kurulumu,

4. Gerekli managament pack’lerin kurulumu.

MOM 2005 Server Kurulumu

Önceden bahsettiğimiz kurulum öncesi ayarlamaları yapmamız oldukça önemli.

• Donanım ve yazılım gereksinimlerini MOM 2005 CD’si içinden çıkan “Check Prerequisites” uygulaması ile kontrol edebilmekteyiz.

• önceden adım adım bahsettiğimiz gibi, öncelikle, MOM 2005 kurulacak makinede SQL Server SP3a kurulu olması gerekmekte.

Kurulum sırasında ise Collation Settings bölümünde (custom seçerek bu seçeneğe ulaşıyorsunuz) Latin1 ile veya “Dictionaryorder, case-insensitive, for use 1252 Character Set” seçeneği ile kurulumun tamamlanmış olması şart.

SQL Server ile ilgili olarak son uyarımız ise kurulum sonrası hem SQL Server servisinin hem de SQL Server Agent servisinin otomatik olarak başlatılmasını sağlamamız gerektiği.

• Son olarak, servis hesaplarının kurulum öncesi yaratılmış olduğundan emin olmamız gerekiyor.

Üç adet servis hesabı mevcut

Data Access Server (DAS): MOM veritabanına merkezi bir şekilde bağlanılmasını sağlamakta.

Management Server Action Account: Computer discovery ve agent kurulumu sırasında kullanılmaktadır. Ayrıca agentless şekilde yönetilen sunuculardan veri çekilmesi, herhangi bir şey çalıştırılması gibi işlemler de bu kullanıcı hesabı üzerinden yapılıyor.

Agent Action Account: Agent kurulu makinelerden veri çekilmesi, üzerinde herhangi bir şey çalıştırılması gibi işlemler bu kullanıcı ile yapılmakta.

Not: Hepsini tek bir kullanıcı ile halletmek yerine ayrı ayrı kullanıcıların AD içerisinde yaratılması öneriliyor. Ne tür haklara sahip olacaklarından daha önce bahsetmiştik.

Ve artık MOM 2005 CD’si içinden autorun ile karşımıza gelen ekrandaki “Install Microsoft Operations Manager 2005” seçeneğini seçerek kuruluma başlayabiliriz.

İkinci adımda, MOM 2005 Server içerisindeki bileşenlerden hangilerini kuracağımızı belirliyoruz.

Bu bölümde makineyi sadece MOM 2005 database veya management server olarak kurma şansınız var. Ek olarak Web console ve Management console kurulumlarını da ayrı ayrı seçme şansımız mevcut.

Bir sonraki adımda ise kurulum öncesi yaptığımız Prerequisites kontrol işlemini kurulum sihirbazı son bir kez yapıyor ve size bir log dosyası çıkartıyor. Bu log’da, eksiklerimiz varsa son bir kez görebiliyoruz.

Dördüncü adımımızda ise veritabanı büyüklüğünü seçmekteyiz. Bu bölümde standart olarak 1000 MB olarak ayarlı gelse de, kendi ortamınızı ölçerek toplamda ne kadar büyüklükte bir veritabanı gerektiğini hesaplayabiliyorsunuz. (Bunun için  http://go.microsoft.com/fwlink/?Linkid=20743 adresindeki “MOM Performance and Sizing” dokümanını veya

http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;331617  adresindeki webcast’i inceleyebilirsiniz. şu an için MOM 2005 için bu tür bir doküman olmadığı için bu dokümanı kullanabiliyorsunuz.)

Bu konuda en önemli nokta ise bu bölümde maksimum 30 GB veritabanı büyüklüğü ayarlayabilmeniz.

Veritabanı büyüklüğü belirlenmesinden sonra gelen ekranda Management Group Name olarak istediğimiz bir isim atıyor ve kurulum adımlarında devam ediyoruz.

Bir sonraki adımımız ise Management Server Action Account belirlenmesi.

Bu adımda daha önceden AD içerisinde yaratmış olduğumuz action account bilgilerini

giriyoruz.

Ardından aynı şekilde Data Access Server Account tanımlamalarını da kurulum sihirbazında ayarlayarak bir sonraki adım olan MOM Error Reporting bölümüne geçiyoruz. Bu ekranda eğer Enable Error Reporting derseniz, MOM  2005’te çıkan uygulama problemlerini doğrudan Microsoft genel merkezine raporlamayı kabul etmiş oluyorsunuz.

Sonraki adımımızda ise Active Directory Coniguration için ağ ortamımızın ayrıntılarını MOM’a belirtiyoruz. MOM altyapısını en verimli şekilde kullanabilmek için Active Directory yapısında olmamız önemli.


Tüm bu işlemlerimizin sonucunda MOM 2005 kurulumu tamamlanmakta ve MOM 2005 Administrator Console ilk açıldığında ilk sayfadaki ekranla karşılaşmaktayız.

MOM 2005, kurulum bölümünü bu şekilde bitirmiş oluyoruz. Şimdi sırada, kurulum sonrasında, mevcut ortamımızda bulunan sunucuları MOM ile algılayarak onlara MOM 2005 agent yazılımını kurmak var.

Sunucu tarama ve MOM 2005 Agent kurulumu

İlk olarak ortamımızda bulunan sunucuların MOM 2005 tarafından görülmesini sağlamamız gerekiyor. Bunun için Administrator Console içinde, Administration/Computers/Computer Discovery Rules kısmına giriyoruz. Farenin sağ tuşuyla Create Computer Discovery Rule… Seçerek seçenekleri

 resimdeki gibi dolduruyoruz ve AD de tanımlı tüm sunucuları Administrator Console\Administration\Compyters\All Computers altında görmek için çalıştırıyoruz.

Yarattığımız Discovery Rule’un çalıştırılması için, Console ekranında Computer Discovery Rules üzerine sağ tuş ile

Tıklayarak Run Computer Discovery Now seçeneğini seçmemiz yeterli olacaktır.

Sunucu isimlerinin All Computers Altında gözükmesi

Resim de görüldüğü gibi,Discovery Rule’un çalışmasından belli bir süre sonra, ortamımızda bulunan sunucular All Computers altına gelmeye başlayacaktır. Bu aşamada hangi makinelerde agent kurulu olduğunu, hangi makinelerin ne tür işletim sistemlerine sahip olduğunu ve MOM 2005’in bu makinelerle en son ne zaman iletişime geçtiğini görebiliyoruz. Sadece agent olmayan makineleri görerek agent yüklemesi yapabilmek için Unmanaged Computers üzerine tıklamanız da mümkün.

Agent kurulumu için ise agent yüklü olmayan makine üzerine farenin sağ tuşu ile tıklayarak Install Agent seçebiliyoruz. Agent yüklemeden bir makinenin MOM tarafından kontrol edilmesini de aynı bölümden, Start Agentless Management seçeneğini seçerek yapmaktayız.

Öncelikle agentless monitoring yapacağımız makinelerde MOM Action account olarak tanımladığımız kullanıcıların local admin hakkının olması gerekiyor. Ayrıca normal agent kurulmuş makinelere göre her şeyin yapılamadığını da tekrar belirtmekte fayda var.

MOM 2005 Reporting Kurulumu

MOM 2005 CD içinden ayrıca kurabileceğiniz bu bileşen ile MOM 2005’te aşağıdaki rolleri de devreye sokmuş oluyoruz.

Report Server: SQL Reporting servis üzerinde çalışan bu rol, web servisi ile de desteklenmekte.

Report Server Database: SQL database içinde raporların metadatası, rapor ayarlamaları ve daha önceden görüntülenmiş raporların daha hızlı görüntülenmesi sağlayan birtakım mekanizmalar.

Report Manager: Web tabanlı ulaşım sağlanan raporlama içinde rapor arama, rapor görünümleri ayarlama, raporlamalara üye olma gibi işlemler yapılabilirken, yeni raporların yaratılması ve yönetilmesiyle geçmiş bilgilerine de aynı şekilde ulaşılabilmektedir.

Report Designer: Visual Studio .NET 2003 üzerinde çalışmakta olan yapı sayesinde yeni bir rapor tanımlayabilir veya var olan raporlarda değişiklikler yapabilmekteyiz.

Reporting kurulumu öncesi;

• SQL Server 2000 in çalıştığına ve database authentication seçeneğinin Windows Only olduğuna emin olmamız gerekiyor.

• Latin 1 veya 1252 collation yapısından olan bir SQL Server üzerine Reporting bileşenini kurabiliyoruz.

• SQL Server ve SQL Server Agent servislerinin otomatik olarak çalıştığından emin olmalıyız.

• SQL Server üzerinde kurulum sonrası standart olan gelen Master, Model MSDB ve Tempdb veritabanlarının var olduklarından da emin olmalıyız.

•Makine üzerinde IIS kurulu olmalı,eğer raporlar ile ilgili değişiklikler yapacak veya yeni raporlar tanımlayacaksak Visual Studio .NET 2003 kurulumunu yapmamız gerekiyor.

• Windows 2003 içerisinde ASP.NET ve WMI Windows Installer Provider kurulumlarını da yapmamız şart. Bunun için Ad Remove Programs içinde Application Server altında ASP.NET seçiyoruz.  Ayrıca gene Add Remove Programs içinde Management and Monitoring Tools altındaki WMI Windows Installer Provider seçeneğini de işaretlememiz gerekiyor.

Tüm bu ön yüklemeler sonrasında, MOM 2005 CD’siyle gelen autorun ekranındaki Reporting Service seçeneğini seçerek kurulumu tamamlayabiliyoruz.

Management Pack Kurulumu

MOM 2005 ilk kurulduğunda beraberinde gelen standart Management Pack’ler dışında, internetten yükleyebildiğimiz birçok Management Pack bulunmakta. Microsoft tarafından ayrıca çıkartılmış tüm Management Pack’lere  http://www.microsoft.com/management/mma/catalog.aspx  adresinden ulaşabilirsiniz.

Örneğin, sisteminizde Active Directory, SQL ve ISA varsa, sadece bunun dışında kalan Microsoft ürünlerinin monitor edilmesi için gerekli olan yapıyla sistem gereksinimlerinizi harcamanıza gerek kalmıyor. Bu adresten sadece ISA, AD ve SQL management packleri yüklüyorsunuz ve monitor etme işlemleri bu uygulamalara yönelik oluyor.

Örnek olarak, SQL Server Management pack kurulmasına bir göz atalım.

Öncelikle internetten indirdiğimiz SQL Server ile ilgili MOM 2005 Management Pack’ini çalıştırarak belli bir klasöre açılmasını sağlıyoruz. Ardından Administrator Console ekranındaki Managament Pack üzerine sağ tuş ile tıklayarak Import/Export Management Pack seçeneğini seçiyoruz.

Bu ekrandan sonra gelen ekranda ise Import Management Packs and/or reports seçeneğini seçerek üçüncü adıma geçiyoruz. Üçüncü adımda SQL Server ile ilgili MP dosyalarının yerini belirtiyor ve import edeceğimizi sihirbaza belirtiyoruz. Son olarak da, MP’nin kurulduğuna dair bir ekran karşımıza çıkıyor.

Son aşamada, sistemimizde SQL Server kurulu makinelerin Management pack yüklemesi sonrası oluşan SQL Server 2000 computer gruplarına ekli olup olmadıklarını kontrol etmemizde fayda var. Buna benzer diğer gerekli Management Pack’leri de kurduktan sonra, sıra MOM 2005’te ince ayarlamalara gelmiş bulunuyor. Bu aşamada herhangi bir ayar yapmadan agent kurulmuş makinelerde event’lerin kontrolleri zaten başlamakta, ancak siz kendinize özgü araçlar ve performans değerlendirmelerini tanımlayarak bu konuda daha detaylı raporlar alabilirsiniz.

 

MOM Çalışma Prensibi

Microsoft Operations Manager nasıl çalışır?

Resimde çalışma prensibinin daha rahat anlaşılacağını düşünüyorum. Öncelikle resimde görülen kavramlardan bahsedelim.

Agent: MOM tarafından gözlemlenen sunuculara verilen isim. MOM 2000 sadece Agent yazılımı kurulmuş olan ve ipconnectivy’si olan makineleri gözlemlenebilmektedir. 2005‘de ise agentless monitoring bulunmaktadır.

Data Access Server (DAS): MOM veritabanı, Consolidator, MOM Administrator Konsolu ve Web konsolu arasındaki data alışverişlerinin düzenli olarak yapılması işlemini sağlamaktadır.

Agent Manager: Agent yazılımını tüm yönetilecek makineler üzerine kurup kaldırmayı sağlayan servis olarak görev yapmaktadır. Ayrıca istenilen konfigürasyon bilgisinin ilgili processing rule ve configuration group’lardaki makinelere gönderilmesini de sağlamaktadır. Agent Manager, DAS ve Consolidator servislerinin hepsi aynı makinede çalışabilir veya ayrı makinelere kurulabilir.

Şekildeki çalışma prensibine dönecek olursak, tüm kurulumlar tamamlandığında ve agent kurulumu da bittiğinde, öncelikle Consolidator/Agent Manager makinesi Agent’tan alınabilecek tüm performans verisi, event’ler ve istenilen diğer ayrıntıları çekerek Data Access Server’a yönlendirmekte. Data Access Server, SQL veritabanına tüm bu veriyi yerleştirerek depolama işlemini tamamlamakta. Bunun ardından raporlama mekanizması çalışarak SQL’de bulunan veriyi kullanıcının istediği şekilde görüntüleyebilmekte. Bu işlem de iki farklı yoldan yapılabiliyor. Access Runtime ile SQL’deki veri derlenir ve kullanıcının istediği bilgilerin çıktısı hazırlanır veya IIS üzerinde çalışan Web Konsol sayesinde istenilen raporlar web üzerinden görüntülenebilir.

Planlama aşamasında son olarak önem verilen noktalardan sonuncusunun MOM bileşenlerinin kurulduğu makinelerdeki donanım kapasitesinin ölçülmesi olduğunu söylemeliyiz.

Örneğin MOM kurulduktan sonra one point database boyutu ne kadarlık bir boyuta ayarlanmalı ve bu boyut neye göre hesaplanmalı?

Kısaca bahsetmek gerekirse one point Database boyutu gözlemlenecek sunucuların sayısına (yani agent sayısına), agentlardaki gözlenecek event sayılarına ve kurulacak management pack’lere göre değişim gösteriyor.

Örneğin;

Alert başına 4-6 KB

Event başına 500-700 Byte

Performans Datası başına 195 Byte hesaplanmakta.

Bu sırada bir limit de MOM veritabanı boyutu için mevcut. MOM veritabanı boyutu 30 GB’ı aşamıyor. Ve önerilen doluluk orası ise 12GB ile 15GB arasında. Bu sebeple bu planlamanın gerçekten hassas bir şekilde yapılması çok önemli. Açıkçası sadece bunun ve benzeri hesaplamaların olduğu bir whitepaper internette mevcut. Bu whitepaper’a:

http://www.microsoft.com/mom/docs/perfsize.doc  adresinden ulaşabilirsiniz.

MOM kullanan Büyük Firmalardan Örnekler :

Sumitomo Mitsui Banking Corporation

Bir IT hizmet firması olan Japan Research Institute America’daki Distributed Systems Group (DSG) Sumitomo Mitsui Banking Corporation (SMBC) için iki kıtada toplam 5 veri merkezini yönetiyor. DSG bu 400 Windows tabanlı sunucunun sürekli olarak gözlemlenmesini ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamanın çok zaman alıcı olduğunu düşünüyor.  Bir dünya banka devi olan SMBC çok sayıda görev için hayati uygulamayı ve sunucularındaki hizmetleri çalıştırıyor bunlar arasında günlük 20,000 müşterinin işlemini yerine getiren bir uygulama da bulunmakta. Bu hayati iş fonksiyonlarını desteklemek için DSG Microsoft Operation Manager (MOM)’u kullanmaya karar verdi. MOM 2005’i kullanarak, DSG işlemleri otomatize etti ve veri merkezlerini yönetmek için gerekli zamanı azalttı. MOM 2005 ayrıca DSG destek hizmetlerine yardımcı olurken bir yandan da karar vermeyi kolaylaştıracak detaylı raporlama sağladı. http://www.microsoft.com/mom/evaluation/casestudies/CaseStudy.aspx?CaseStudyID=15905  

Rackspace Managed Hosting

Birçok büyük firma için Web siteleri çalıştıran bir yönetimli sunucu olan ve Fanatik

Destek adı altında kendisini müşterilerine adayan Rackspace Managed Hosting çalışamama gibi bir durumu kaldıramaz. Gelirlerini 2003’te % 50 artıran bu hızlı gelişen firma Intensive Hosting bölümüne ait Microsoft Windows Server tabanlı altyapıyı daha verimli bir gözlemleme ve yönetim yoluna ihtiyaç duydu. Bu hedefe ulaşabilmek için, Rackspace MOM 2005’i uygulamaya soktu. Daha tam kapasiteyle çalışmaya başlamadan, bir önceki uygulamayla kıyaslandığında MOM 2005 potansiyel problemler için daha az ve daha ilgili uyarılar vermeye başladı ve böylece küçük problemler büyümeden ortadan kaldırıldı. MOM 2005’i kullanmak suretiyle Rackspace sunucu yönetimini daha kolay bir hale getirdi ve raporlamayı basitleştirdi. Şimdi, Rackspace sunucu yönetimini daha kolaylaştırırken raporlamayı da basitleştirdi ve yaptığı yatırımın 6 ay içerisinde kendisine geri döneceğini tahmin ediyor. http://www.microsoft.com/mom/evaluation/casestudies/CaseStudy.aspx?CaseStudyID=15906 

MulvannyG2 Architecture

Dünyanın dört bir yanındaki müşterileri için bina dizayn eden MulvannyG2 Architecture az sayıda bilgi teknolojisi (IT) elemanına sahip ve bunlar zamanlarının % 75’ini bilgisayar problemleri meşgul etmekte. Bir işlem yönetim aracına sahip olmadan IT personeli hizmetteki aksamaları sadece kullanıcıların şikâyetleri neticesinde öğrenebiliyorlardı.

MulvannyG2’nin aktif olarak sistemin sağlığını gözlemleyen ve IT personelini problem büyümeden uyaran bir çözüme ihtiyacı vardı. Diğer çözümleri de dikkate aldıktan sonra firma Microsoft Operations Manager (MOM) 2005’i Microsoft’un bir erken sunum programı olarak kullanmaya başladı. Firma artık MOM 2005’i çok sayıda uygulama ve hizmeti gözlemleme ve yönetimde kullanmakta. Örnek olarak, Active Directory’nin (AD) uygun bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol ederek kullanıcıların ağa giriş yapmalarını sağlamakta.

http://www.microsoft.com/mom/evaluation/casestudies/CaseStudy.aspx?CaseStudyID=15903   

 

EK – Tablo 1   MOM 2005 ve  MOM 2000 Farkları

MOM 2005

MOM 2000 SP1 içindeki Karşılığı


MOM 2005

MOM 2000 SP1 uygulamasında kullanılan karşılığı

 

KAYNAK :Microsoft + Cihan Baykal’ın yazıları…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s