SharePoint

Sayfada da artık 2013’e geçmek gerekiyor degil mi 🙂

————————————————————————————————————————

Microsoft Office SharePoint Portal Server 2003 

SharePoint Portal Server 2003Microsoft Office SharePoint Portal Server 2003, entegrasyon, işbirliği, kişiselleştirme ve özelleştirme, güvenlik gibi özellikler göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Orta ölçekli organizasyonlardan büyük ölçekli organizasyonlara kadar ölçeklenebilir bir mimaridedir. Organizasyonların kullanıcılarını ve kurumsal bilgiyi bir araya getirecek portal uygulamalar geliştirilmesi amacına hizmet etmektedir. Böylece herhangi bir kullanıcı, iş süreçlerinde kendisine gerekli olan bilgiye rahatça erişebilecek ve diğer kullanıcılar ile daha sıkı işbirliği içinde olarak daha verimli çalışabilecektir.

SharePoint Portal Server 2003’ ün temelinde Windows SharePoint Services teknolojisi yer almaktadır. SharePoint Portal Server 2003, portal sayfaları oluşturabilmek ve sonuçta bilginin paylaşıldığı ve dokümanların işbirliği içinde kullanıldığı portal sayfalarının oluşturulması için Windows SharePoint Services’ten yararlanır. SharePoint portal ortamları, sıradan dosya saklama işlemini “bilginin saklanması ve paylaşılması” kavramları ile yeni bir seviyeye taşımıştır. Bu seviye ile işbirliği ve takım çalışması için gerekli ortam oluşmaktadır. Böylece kullanıcılar, dokümanlar, görevler, kontaklar, olaylar ve diğer projeler üzerinde birlikte çalışabileceklerdir. Bununla birlikte, takım ve portal yöneticileri, içeriği ve aktiviteleri kolaylıkla yönlendirebilecektir. Çünkü portal ortamları, üretim ortamına aktarımın, yönetimin ve uygulama geliştirmenin en kolay ve en esnek şekilde yapılabilmesine olanak verecek şekilde tasarlanmıştır.

SharePoint Portal Server 2003, aynı zamanda Windows SharePoint Services platformunun sağladığı “Web Part” ve “Document Library” gibi teknolojilerden de yararlanır. SharePoint Ürünleri ve Teknolojileri tarafından sağlanan bu ortam, uygulama geliştirme, eğitim ve destek gibi konulara ilişkin zamanları oldukça kısaltır. SharePoint Portal Server 2003, Windows SharePoint Services yeteneklerini organizasyon ve yönetim araçları ile daha da ileriye götürerek, kullanıcıların içeriğini kendilerine has olarak düzenledikleri SharePoint sayfaları oluşturabilmelerine olanak sağlar.

Avantajları

Entegrasyon:

SharePoint Portal Server 2003, Microsoft Office System programları, kurumsal iş zekası, proje yönetimi sistemleri, var olan iş uygulamaları, 3rd party uygulamalar ve endüstriye özel uygulamalar gibi farklı uygulamaları tek bir çatı altında toplayarak, onlara tek bir noktadan erişimi sağlar. Böylece kullanıcılar, farklı uygulamalardan gelecek farklı bilgilere, raporlara ve dokümanlara, zamanı en etkin şekilde kullanarak erişebileceklerdir. Bununla birlikte, Microsoft Research tarafından geliştirilen “gelişmiş arama teknolojisi”, kullanıcıların dokümanları ve bilgileri organize etmelerine ve kolaylıkla bulmalarına olanak sağlar. Kullanıcıların, ilgilendikleri bilgileri güncel olarak kullanabilmeleri için, onlar üzerinde herhangi bir ekleme ya da değişiklik yapıldığı zaman, bu işlemlerden haberdar olabilmeleri için otomatik alarmlar tanımlayabilmelerine olanak sağlar.

Kurum içi iş akışları MS BizTalk Server Partner Edition ile SPPS ile entegre bir şekilde gerçekleştirilecektir.

SharePoint Portal Server 2003, Microsoft Office System programları ile tam bir entegrasyon içindedir.

İşbirliği:

SharePoint Portal Server 2003, kullanıcılar, kullanıcı ekipleri ve departmanlar için uçtan uca uzanan güçlü bir işbirliği ortamı sunar. Bu çerçevede, kullanıcıların alışkın oldukları doküman yönetimi ve içeriğin işbirliği içinde kullanılabilmesi için gerekli araçları sunar.

Doküman versiyonlama, iş akışı, onaylama mekanizmaları, check-in, check-out, dokümanlara profil bilgileri tanımlayabilme ve dokümanları portal sayfalarına yayınlama gibi özellikleri sayesinde, işbirliği ortamını güçlendirir.

Kişiselleştirme ve Özelleştirme:

SharePoint Portal Server 2003, kullanıcıların portal deneyimlerini kişiselleştirebilmelerine ve özelleştirebilmelerine olanak sağlar. Web Part’lar aracılığıyla, yapılan iş ile ilgili bilgi, Web Servisleri, haberler, satışlar ve diğer şirket bilgileri portal üzerinden sunulabilir. Organizasyon içindeki kullanıcılar, Web Part galerilerini kullanarak, web uygulama geliştirme yöntemlerini öğrenmeye ihtiyaç duymadan, portal bünyesinde kendilerine has sayfaları oluşturabilirler.

Güvenlik:

SharePoint Portal Server 2003, Windows security ve Active Directory ile entegre olarak çalışır. Bununla birlikte, kullanıcılar, portalde yer alan doküman, bilgi ya da içeriğe rol tabanlı olarak erişebilmektedirler. Böylece, kullanıcıların sadece yetkileri dahilindeki portal kaynağına erişmeleri sağlanmaktadır. Ayrıca Document Library seviyesinde, doküman güvenliği aktif hale getirilmektedir. SharePoint Portal Server 2003’ te, kullanıcılara gruplar halinde de içeriğe erişim hakkı verilebilmektedir. Grup üyeliği ya da rolü tabanlı erişim mekanizmaları ile kullanıcıların istenen portal sayfalarına ve Document Library’lerine erişmeleri engellenebilir.

Kazanımlar

SharePoint Portal Server 2003 ile elde edilecek ilk on kazanım şu şekilde sıralanabilir:

1) İşin bir bütün olarak tek bir çatı altında toplanması ve görüntülenmesi.

2) Kullanıcıya özel, ilişkili bilgi ve dokümanları bir araya toplayıp onlara kolayca erişim. Bir araya toplanmış, kişiye özel bilgi ve dokümanlar örneği

3) Bilginin tüm organizasyon tarafından paylaşılabilmesi.

4) Organizasyonun bilgi birikimi içinde, gelişmiş arama yöntemleri ile bilgiyi kolayca bulabilme ve ona erişebilme.

5) Portal bünyesinde sayfalar oluşturulabilmesi, sayfaların bulunması ve bir araya toplanabilmesi.

6) Konuya özel portal sayfaları oluşturulabilmesi.

7) İş süreçlerinin otomatikleştirilmesi.

8) Tanıdık arayüzler ve araçlar kullanarak, portal kullanmaya olan uyumu arttırma.

9) Paketten çıkan portal servisleri ile uygulama geliştirme zamanı ve maliyetini düşürme.

10) Esnek seçeneklerle üretim ortamına aktarımın kolaylaştırılması.

 

SharePoint ile ilgili linkler :

· Microsoft Resmi Sitesi

http://office.microsoft.com/sharepoint/

· SharePoint portal server Case Study

http://www.microsoft.com/resources/casestudies/ShowFile.asp?FileResourceID=559

· Türkçe Sharepoint portal içeriği

http://www.microsoft.com/turkiye/windowsserversystem/sharepoint/default.mspx

· Top 10 Benefits of SharePoint Portal Server 2003

http://www.microsoft.com/office/sharepoint/prodinfo/topten.mspx

· SharePoint Portal Server FAQ

http://www.microsoft.com/office/sharepoint/prodinfo/faq.mspx

· SharePoint Portal Server Overview

http://www.esteem.co.uk/products/microsoft/portal-server.php4

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s